hamowanie silnikiem

Jak hamować silnikiem i co nam to daje?

Hamowanie silnikiem jest bardzo istotnym elementem techniki prowadzenia samochodu. Działa najlepiej w przypadku ręcznych skrzyń biegów, aczkolwiek także przy automatycznych jest możliwe do wykonania. W dzisiejszym poradniku sprawdzimy jak hamować silnikiem w sposób efektywny i przedstawimy korzyści, jakie wynikają ze stosowania takiego typu hamowania.

Zasadniczym elementem przeznaczonym do spowalniania i zatrzymywania samochodu są hamulce, jednak te mają pewne ograniczenia swojej pracy. Na przykład nie można ich używać stale przez bardzo długi czas, choćby podczas zjeżdżania ze stromego i długiego wzniesienia. Dojdzie wtedy do przegrzania klocków lub/i szczęk i zagotowania płynu hamulcowego, co doprowadzi do znacznego osłabienia ich siły działania, w ekstremalnych przypadkach do całkowitego jej zaniku. Nie trzeba chyba mówić jak niebezpieczna będzie to sytuacja. Aby tego uniknąć trzeba właśnie hamować silnikiem. Podczas zwalniania samochodu w ten sposób hamulców nie musimy wcale używać, lub tylko okresowo naciskać na pedał, by auto zbytnio się nie rozpędzało. Oszczędzamy nie tylko okładziny cierne, ale także tarcze i bębny.

Jeżeli nie wiemy jak hamować silnikiem w sposób skuteczny, wystarczy że zastosujemy się do poniższych zasad:

  • nigdy nie jeździmy na luzie, ani z wciśniętym sprzęgłem
  • hamowanie rozpoczyna się w momencie gdy puścimy całkiem pedał gazu
  • jeśli auto zbytnio się rozpędza, redukujemy bieg na niższy i wciąż nie dotykamy gazu
  • gdy samochód zbytnio zwalnia, wrzucamy wyższy bieg – hamowanie będzie słabsze

Jednak nie tylko podczas zjeżdżania ze stromych wzniesień odnosimy korzyści z hamowania silnikiem. Wykorzystując tą technikę również podczas jazdy po płaskim zarówno w trasie jak i w mieście, zaoszczędzimy więcej paliwa niż jeżdżąc na luzie czy z wciśniętym sprzęgłem. Gdy auto jest na biegu i puścimy gaz, sterownik silnika odczyta nasz zamiar jako chęć wykorzystania silnika do spowolnienia auta i odetnie całkowicie dopływ paliwa poprzez zamknięcie wtryskiwaczy.